B. APART

B. APART

B. Apart

İşveren: Y.B.

Proje Tarihi: 2021
Yapım Tarihi: 2022 (Yapımı Devam Ediyor)
Yer: Köprübaşı / Manisa

Köprübaşı baraj gölüne kıyısı olan çok özel bir noktada konumlanan yerleşkenin konut ve otel fonksiyonlarını bir araya getiren kendine has bir programı bulunuyor. Sekiz çekirdek aileyi bir araya getiren ve bir büyük aile toplanmasına imkan veren bina, buna uygun sekiz otel odası niteliğinde yatak odası, ortak yaşam alanları, teknik ve servis alanlarından meydana geliyor.

Oldukça eğimli ve bakir bir arazide yer alan binanın tüm mekanları eşsiz ve değişken bir manzaraya bakacak şekilde kademeli olarak konumlandırıldı. Kış aylarında yağışlarla bir göl manzarasına, yaz aylarında ise ekili bir ova niteliğindeki uçsuz  manzaraya bakan bina yerleşimin neredeyse hiç olmadığı lokasyonunda minimum iz bırakacak şekilde bodrumlar oluşturarak ve hacimlerini doğal toprak örtüsünün altında bırakacak şekilde tasarlandı. Odalar farklı kotlardan ve farklı yönlerden binadan hiç iz taşımayan bu bakir, doğal manzaranın farklı kadrajlarına yönelen cepheler oluştururken, ortak yaşam alanları odaların üzerinde konumlanarak terasla birleşen ve panoramanın tamamına hakim olacak şekilde yerleşti.

Üst kottan binaya yaklaşım esnasında ilk görülen ve giriş fonksiyonunu üstlenen corten çelik kule, geneli gömülü olan bu yerleşkeyi formu ve malzemesiyle temsil ve işaret ediyor.

 

Peyzaj Projesi: Seda Kurt Şengün

Statik Projesi: VERITAS Engineering

Mekanik ve Sıhhi Tesisat Projesi: DORENG Mühendislik

Elektrik Projesi: APSIS Proje