Kurfallı Çiftliği

Kurfallı Çiftliği

Kurfallı Çiftliği

İşveren: Kurfallı Çiftliği

Proje+Uygulama Tarihi: 2021-2022
Yapım Tarihi: 2022
Yer: Silivri / İstanbul

2019 yılında toplam 37 dönümlük alanda kurulmuş olan, ürün çeşitliliğini arttırıp ziyaretçilerin daha geniş bir yelpazede doğal ürün ihtiyaçlarını karşılamak olan Kurfallı Çiftliği’nin ana ürünü lavanta olup bunun için 13 dönüm ayrılmıştır ve bu lavantalardan lavanta yağı üretilmektedir. Lavantadan başka muhtelif bostan sebzeleri, baklagil ve siyez buğday üretimi yapılmaktadır.  Çiftliğikte ayrıca yumurta ve deneme üretimi şeklinde başlanılan bal üretimi yapılmaktadır.

Amacı çeşitli ürünlere yönelerek, bölgeye uygun ve karlı ürünleri tespit ederek bunları yöre çiftçilerine tanıtmak olan Kurfallı Çiftliği köyde yerleşik çiftçilere ücretsiz ve her hangi bir taahhüt içermeden lavanta fidesi vermekte ve yöredeki kadınlara ek gelir sağlamak ve atıl iş güçlerini değerlendirmek amacı ile çiftlik ürünlerinden mamul ürettirilerek satışa sunmaktadır.

Ekili alanda bulunan ve kayıt altına alınmış olan hasarlı yığma, ahşap çatı strüktürlü yapı aslına sadık kalınarak çatısı çelik olacak şekilde baştan inşa edildi. Önünde bulunan lavanta tarlasına ve bitişiğindeki orman alanına bakacak şekilde bir pergolalı teras oluşturuldu. Binada çiftlik ürünlerinden imal edilmiş ürünlerin satıldığı bir satış bölümü, mutfak, depo alanları ve ofis bulunuyor. Çevre peyzajıyla giriş, açık kullanım alanları, ekili alanlar, kümes ve lavanta yağ imalatı alanları tanzim edildi.

Statik Proje: Veritas

Peyzaj Proje+Uygulama: Sıla Alpar