Rusal

Rusal

Rusal

İşveren: Rusal
Proje Tarihi: 2015
Yapım Tarihi: 2015
Yer: Spine Tower / İstanbul

Hizmetler, bir aluminyum hammadde üreticisi olan Rus firması Rusal’ın Türkiye’deki ilk iletişim ofisinin projelendirilmesi ve uygulamasını içermektedir.
Ofis için program karşılama-sekreterlik, bekleme, 4 kişilik açık ofis alanı, iki yönetici ofisi ve toplantı odasından oluşmaktadır. Dairesel bir plana sahip olan Spine Tower’da ofis bir çeyrek dilimi kapsamaktadır. Düzenlemede oldukça belirleyici olan bu dairesellik projede farklı öge ve yönlendirmelerle kırılmaya çalışılmış ve farklı mekanlar arasındaki ilişkiler kuvvetlendirilmiştir.
Giriş bölümünde büyük bir hacim yaratılarak tüm giriş, sekreterlik, bekleme, açık ofis ve bir yönetici odasının bu geniş hacimden faydalanması sağlanmıştır. Havalandırma altyapısı binanın çekirdek tarafında planlanmış ve kıymetli olan cephe tarafında tavanı alçaltmayarak boğaz ve ormanlar manzarasını tüm mekanların maksimum görmesini hedeflemiştir. Yöneticilerden birinin açık ofislerle daha çok ilişki içinde olması istendiğinden bir ofis sadece cam bölme ile yine bu geniş hacimin bir parçası olarak tasarlanmıştır. Böylece panoramik manzara ofis girişinin önemli bir parçası haline getirilmiştir.
Koridor alanlarını minimuma indirgemek ve mekanlar arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirmek için dairesel yerleşimden ziyade bir grid şeklinde yerleşim yapılan mekanda bu yönlendirmeleri güçlendirecek bir tavan formu kullanılmıştır. Modüler olarak tasarlanan bu sistem içinde yine onun bir parçası olacak şekilde gergi aydınlama sistemleri kullanılmıştır. Banko yine bu form ve yönlendirmeye katkı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.
Tüm alan maksimum ışık alarak panoramik manzaradan en çok faydalanacak şekilde, geniş hacimler yaratan minimal bir anlayışla tasarlanmıştır.