Soa

Soa

İşveren: SOA TOPLU YEMEK ÜRETİM VE SERVİS A.Ş.
Proje Tarihi: 2015
Yapım Tarihi: 2015
Yer: Spine Tower / İstanbul

Toplu yemek hizmetleri veren Soa Yemek grubunun ilk restoranı olan Soa Restoran Spine Tower’ın -1. Katında 700 m2 bir alanda konumlanmıştır. Shell&Core şekilde teslim alınan alanda, binanın yapımı sırasında restoran planlanmamış olduğundan mutfak için gerekli altyapı sistemleri belirleyici özellikte olmuştur. Özellikle havalandırma sistemleri için alternatif çözümler üretilmiştir.
Self-servis hizmet veren Soa, plaza yaşamının dinamizmine cevap verecek şekilde Espas tarafından tasarlanmış ve uygulanmıştır. Genellikle müşterileri Maslak’ta bulunun işyerleri olduğundan hem yemek servisinin hızlı yapılabileceği hem de çalışanların günün hızlı temposundan mekansal özellikler itibariyle kopabileceği bir atmosfer yakalanmaya çalışılmıştır.
Minimal tasarım ögeleriyle mekan içindeki tavan yüksekliği ve geniş boşluklar korunmuştur. Ahşap tavan, havalandırma altyapısını gizler ve altyapının kotuyla birlikte alçalır, yükselir ve yokolur. Mekanın doğal ışık alabileceği açıklıklar sınırlı olduğundan servis alanlarına bakan pencereler, ışığı alacak ancak görüntüyü kesecek şekilde düzenlenmiştir. Mekanı bölen raf sistemleri geniş boşluk hissinin kaybolmasına izin vermeden, tavanın da bir parçası olacak şekilde asılmış şekilde döşemeye ulaşırlar.
Mekan kimliği, hızlı işleyen bir kafeterya ile fine-dine restoran sıcaklığını biraraya getiren minimal bir tasarım anlayışı üzerine kurgulanmıştır. Raf ve tavan sistemleri endüstriyel ögeler içerirken malzeme seçimi ve sergileme objeleri olarak organik ögeler kullanılarak bir kontrast yaratılmıştır.
Restoranda kullanılan masalar, aydınlatma armatürleri ve raflar mekan için özel olarak tasarlanmış ve imal edilmiştir.